Nuo 2009 m. rugsėjo mėn. matinės elektros lemputės turi atitikti ES lempučių energijos suvartojimo etiketės A klasės standartą. Taip efektyviai energiją naudoja tik kompaktinės dienos šviesos lemputės ir LED lemputės. 2012 metais taupumo reikalavimai lemputėms dar labiau pakilo ir įvestos taupesnės energijos klasės A+ ir A++ ir šiuo metu rinkoje yra didelis pasirinkimas efektyviausių lempučių, atitinkančių A+ ir A++ energijos klases.
Neefektyvios skaidriosios lemputės taip pat bus palaipsniui šalinamos iš rinkos. Nuo 2009 m. rugsėjo mėn. atsisakius 100 W galingumo matinių ir skaidrių kaitrinių lempučių, likę rinkoje lemputės, kurių galingumas 100 W ir daugiau, turi atitikti C klasės standartą. Iki 2012 m. pabaigos ši riba buvo palaipsniui mažinama ir taikoma mažesnio galingumo lemputėms (75 W lemputėms 2010 m., 60 W – 2011 m., 40 W ir mažesnio galingumo lemputėms – 2012 m.) ir nuo 2016 rugsėjo mėn. visos į rinką tiekiamos kaitrinės lemputės turi būti ne žemesnės nei B energijos vartojimo efektyvumo klasės.
Įvairių taupumo klasių lempučių elektros energijos suvartojimas
lyginant su tradicinėmis žemiausios taupumo klasės lemputėmis
A++ | A+ | A | B | C | D | E |
<11% | <17% | <24% | <60% | <80% | <95% | >95% |
Skleidžiamos šviesos kiekis (liumenais)
Matuojant lemputės skleidžiamos šviesos kiekį (šviesos našumą) liumenais, galima lengviau palyginti, kuri lemputė kaip stipriai švies. Nebepatartina ir tiesiog nebegalima lyginti dabar rinkoje esančių elektros lempučių galingumo vatais tikintis reikiamo šviesos ryškumo, nes esant dideliam įvairių tipų lempučių pasirinkimui ir skirtingam jų energetiniam efektyvumui, lempučių šviesos srautas labai skirtingai priklauso nuo lemputės naudojamos galios. Toks palyginimas tiko tik renkantis paprastas kaitrines lemputes, kai žinojome, kaip ryškiai šviečia 100 W ir blankiai 60 W paprastos kaitrinės lemputės. Bet, kol dar atsimename paprastas kaitrines lemputes, daugeliui lengviau orientuotis lyginant šviesos ryškumą ir kaitrinės lemputės galią, todėl pravartu pateikti šiuos atitikmenis: 1300–1400 liumenų atitinka 100 W kaitriąją lemputę, 920–970 liumenų – 75 W, 700–750 liumenų – 60 W, 410–430 liumenų – 40 W ir 220–230 liumenų – 25 W lemputę. Liumenais matuojamas šviesos srautas, bet buitinėje kalboje aiškiau ir visiems suprantamiau sakyti "šviesos ryškumas".
Energijos sunaudojimo efektyvumas
Reglamentas numato, kad bus atsisakoma neefektyviausių lempučių. Tačiau vis tiek verta pasižiūrėti į energijos suvartojimo etiketę, kur nurodytas lemputės efektyvumas, nes efektyvumas ir dabar gali labai skirtis. Tokiam pat šviesos kiekiui paskleisti kompaktinė dienos šviesos lemputė (A klasės) sunaudos tik trečdalį elektros energijos, kurios reikia pagerintai kaitinamajai lemputei (C klasės), o A++ klasės - tik penktadalį, todėl pasirinkdami efektyviausias lemputes, galite sutaupyti daug pinigų.
Lemputės veikimo trukmė
Lemputės veikimo trukmė - tai veikimo valandų skaičius iki jai sugendant. Vidutiniškai lemputę galima naudoti 1000 valandų per metus, skaičiuojant kad per dieną lemputė vidutiniškai naudojama 3 valandas, todėl natūralu, kad jei lemputė įjungta visą laiką, ji suges greičiau, o lemputę naudojant retai ji veiks ilgiau. Beveik visų kompaktinių dienos šviesos lempučių veikimo trukmei taip pat gana daug turi įtakos tai, kaip dažnai lemputė yra įjungiama ir išjungiama (žr. „Perjungimų skaičius iki lemputei sugendant“). LED lemputės mažiausiai jautrios perjungimų skaičiui, bet vis tiek tai turi įtakos jos ilgaamžiškumui. Lemputės veikimo trukmė svyruoja nuo 1000 valandų – tiek veikia įprastos kaitriosios lemputės iki 15000 valandų – tiek veikia geriausios kompaktinės dienos šviesos lemputės ir 40000 valandų - LED lemputės. Kuo lemputė veikia ilgiau, tuo rečiau jums reikės keisti perdegusias lemputes ir pirkti naujas ir tuo daugiau pinigų sutaupysite. Į tai taip pat reikėtų atsižvelgti ir lyginant įvairių lempučių kainas.
Perjungimų skaičius iki lemputei sugendant
Ši informacija yra ypač svarbi kompaktinėms dienos šviesos lemputėms. Tose vietose, kur lemputės yra dažnai perjungiamos, t.y., vidutiniškai daugiau nei tris kartus per dieną, pvz., tualetuose ar koridoriuose su judesio jutikliais, nereikėtų naudoti standartinių kompaktinių dienos šviesos lempučių (kurias galima įjungti ar išjungti 3 000–6 000 kartų), nes ant pakuotės nurodyta jų veikimo trukmė gali ženkliai sutrumpėti. Tačiau yra tokioms vietoms tinkančių specialių kompaktinių dienos šviesos lempučių, kurias galima junginėti iki 1 milijono kartų. Kitiems šviesos šaltiniams perjungimas daro mažiau įtakos, pvz., pagerintoms kaitinamosioms lemputėms, LED lemputėms. .
Įkaitimo trukmė
Ši informacija yra ypač svarbi kompaktinėms dienos šviesos lemputėms ir neaktuali LED lemputėms, kadangi pastarosios maksimaliai ryškiai ryškiai šviečia iš karto įjungus. Standartinės kompaktinės dienos šviesos lemputės įsijungia ir 100 % šviesos našumą pasiekia truputį lėčiau nei kitų technologijų lemputės (t.y., jų įsijungimo trukmė – iki 2 sekundžių, o 60 % šviesos našumui pasiekti joms reikia iki 60 sekundžių). Tačiau yra tokių specialių kompaktinių dienos šviesos lempučių, kurios įsijungia beveik taip pat greitai kaip kitų tipų lemputės. LED lemputės įsijungia ir maksimaliai ryškiai šviečia iš karto.
Šviesos ryškumo reguliavimas
Visada pasižiūrėkite į šio parametro simbolį ant kompaktinių dienos šviesos lempučių ir LED lempučių pakuotės, nes daugelio jų šviesos ryškumo negalima reguliuoti standartiniais reguliatoriais. Tačiau yra ir tokių kompaktinių dienos šviesos lempučių ir LED lempučių, kurių šviesos ryškumą galima reguliuoti, o pagerintų kaitrinių lempučių šviesos ryškumą reguliuoti galima visada.
Lemputės veikimo temperatūra
Kompaktinės dienos šviesos lemputės ir LED lemputės yra jautresnės temperatūrai nei pagerintos kaitriosios lemputės, todėl svarbu pasirinkti lemputę, kuri gerai veiks tokioje temperatūroje, kokioje ji bus naudojama. Pavyzdžiui, renkantis lemputę lauke naudojamiems apšvietimo prietaisams klimato zonose, kur žiemos šaltos, patartina rinktis tokią, kuri veikia taip pat ir tada, kai lauke šąla, kitaip žiemos naktimis lemputės šviesos našumas gali sumažėti ir pati lemputė jums tarnaus trumpiau.
Lemputės matmenys
Jeigu nusprendžiate apšvietimo prietaisui įsigyti kitokios technologijos lemputę nei ta, kurią naudojote iki šiol, prieš pirkdami nepamirškite patikrinti, ar naujoji lemputė tiks jūsų apšvietimo prietaisui - ar ji tilps į jūsų šviestuvą.